On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

Alternatívy brexitu. Aké má premiérka Mayová možnosti?

Európski lídri očakávajú v stredu večer od britskej premiérky väčšiu kreatívu a výraznejší posun ako naposledy. Odchod Británie z EÚ je na programe už v marci, no k dohode, ako budú vyzerať vzťahy medzi ostrovným štátom a zvyškom kontinentu, zatiaľ nedošlo.

Zdroj: TASR/AP
Premiérka Theresa May navrhla v Chequers vznik zóny voľného obchodu s EÚ pre priemyselné a poľnohospodárske výrobky.

Veľká Británia je ešte stále členom Európskej únie. To značí, že je členom colnej únie a jednotného trhu, kde platí voľný pohyb osôb, kapitálu, tovarov a služieb. Bez cla. Za to prispieva do európskeho rozpočtu a riadi sa rozhodnutiami Európskeho súdneho dvora.

Britská premiérka Theresa Mayová prišla v júli s tzv. plánom z Chequers (letné sídlo britských predsedov vlády). V rámci plánu presadzovala vytvorenie zóny voľného obchodu pre tovary a agroprodukty, nie však pre služby. Obchod by sa riadil novými pravidlami. Pre plán nemá domácu ani európsku podporu. Doma ho odmietajú tí, ktorí chcú tvrdý brexit, Európa ho zase odmieta s tvrdením, že Británia si nemôže vyberať len čerešničky z koláča.

Čítajte aj:

Jednou z najväčších prekážok brexitu je pritom Írsko. Obe strany sú proti tomu, aby existovala medzi týmto štátom a provinciou Severné Írsko pevná „tvrdá“ hranica. To Írom garantovala Mayová aj lídri EÚ.

Hlavný vyjednávač Únie pre brexit Michel Barnier tvrdí, že Severné Írsko by malo ostať v colnej únii EÚ, aby sa vyhlo takému scenáru. Britský exminister zahraničia Boris Johnson to ale označuje za „anexiu“ zo strany Bruselu. Britom sa nepáči, že provincia by sa musela riadiť európskymi pravidlami na neurčitý čas. Colná únia nevonia ani Mayovej.