On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

Vládcovia ekonomiky: Toto je 10 najhodnotnejších firiem sveta

Apple ako prvý pokoril magickú hranicu 1 bilióna dolárov trhovej hodnoty a mnohé ďalšie firmy sa k tejto hranici nezadržateľne blížia. Toto je dasiatka najhodnotnejších firiem sveta.

Zdroj: vot.sk, Graphic News
Prehľad desiatich najhodnotnejších firiem sveta.

2. augusta 2018 sa hodnota jednej akcie spoločnosti Apple dostala na úroveň 207,39 dolára. V porovnaní s rokom 1980, keď jedna akcia stála 22 dolárov, je to nárast o 843 percent.

Viacerí ekonómovia hovoria otvorene o trende korporátnej koncentrácie. Spoločnosti rýchlym tempom rastú a pripisujú si obrovské zisky v miliardách dolárov. Tento jav je typický najmä pre technologický sektor.

Ekonómovia dôvod raketového rastu korporácií pripisujú nerovnomernému zvyšovaniu platov a stúpajúcej nerovnosti príjmov v USA. Viacerí zákonodarcovia preto volajú po ich prísnejšej regulácii.

Najbližšie sa cez hranicu jedného bilióna podľa všetkého dostane internetový gigant Amazon. Podľa Wall Street Journal by hodnota akcií Amazonu mala za najbližší rok vzrásť o 15 percent, čo postačí na prekročenie magickej hranice. „Z nášho pohľadu je to už iba otázka kedy sa to stane a nie či k tomu vôbec dôjde,“ hovorí pre magazín Fortune analytik spoločnosti Barclays Ross Sandler.