On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

Zaplavená jaskyňa nakoniec pustila 12 chlapcov na slobodu. Ako prebiehala záchrana?

Príbeh thajských chlapcov zaseknutých v jaskyni sledoval celý svet. Od prvotných správ, že sú nezvestní až po ich napínavú záchranu. Ako presne postupovali záchranári a aké prekážky ich na ceste čakali?

Zdroj: Wiki/NBT under CC by 3.0
Záchranný tím pri vstupe.

Podarilo sa. Záchranári v pondelok z jaskyne v severnom Thajsku vyslobodili všetkých 12 chlapcov aj ich futbalového trénera, krorý ich tam zobral na výlet po tréningu.

Záchranná akcia trvala tri dni.

Jaskynný systém Tham Luang zaplavilo po prudkých prívalových dažďoch. Skupina trinástich ľudí sa tak nemohla vrátiť späť k východu cez úzke priechody a ostala uväznená v jaskyni.

Po desiatich dňoch, čo bola skupinka nezvestná, ich našli britskí potápači sedieť na skalnej rímse. Ako zázrakom, nikto nebol zranený.

Miestne úrady i záchranári začali okamžite plánovať, ako dostať deti a ich trénera z jaskyne. V hre bolo viacero možností. Od nápadu, že by chlapci prežili v jaskyni ďalšie štyri mesiace, kým hladina vody klesne, cez vŕtanie záchrannej štôlne zhora z lesa až po riskantnú akciu, počas ktorej by bolo chlapcov treba naučiť plávať, potápať sa a vyviesť ich potom von cez úzke zaplavené tunely.

18 dní boli chlapci a tréner uväznení

Vyhral posledný variant, keďže hladina kyslíka pod zemou sa znižovala a vodná hladina stúpala.

Po trojdňovej akcii, ktorú sledoval celý svet, sa desiatkam tímom, ktoré sa na záchrane podieľali, podarilo dostať von všetkých 12 detí aj ich trénera. Všetci sú živí a zdraví, hoci podchladení a po takmer trojtýždňovom väzení schudnutí o približne dve kilá. Dôvodom, prečo chlapci zvládli stiesnené podmienky a uväznenie tak dobre, má byť práve tréner, ktorý strávil desať rokov svojho života v budhistickom kláštore a učil deti v jaskyni meditovať, aby si udržali pokoj a energiu.

Jaskyňa si však predsa len vyžiadala jeden život. Počas donášky kyslíkových bômb pod zem ešte v piatok zahynul jeden z dobrovoľníkov, ktorí sa podieľali na záchrane. 38-ročný Saman Gunan bol bývalým členom thajských námorných zložiek.

Zaujímavosťou je, že krátko po tom, ako vytiahli posledného člena uviaznutej skupiny, pumpy, ktoré umelo znižovali hladinu vody v jaskynnom komplexe zlyhali a voda začala prudko stúpať. Všektým sa podarilo včas dostať sa na povrch.

O záchranu chlapcov prejavil záujem aj tech miliardár Elon Musk. Na pomoc poslal záchrannému tímu novú miniponorku, extra úzku, no takú, do ktorej sa zmestí človek.

Na ponorke podľa Muska pracoval jeho špičkový tím, ktorý sa inak venuje vývoju rakiet a vesmírnych lodí.

Ponorku nakoniec pri akcii nepoužili.

Hlavná foto: Wiki/NBT under CC by 3.0