90 %
mladých ľudí a tínedžerov v Ázii trpí krátkozrakosťou.
Zdravotný problém sa rozširuje po celom svete a vedci prišli na viacero faktorov, ktoré to ovplyvňujú. Jedným z nich je aj priveľa času tráveného v uzavretých priestoroch. Vedci preto radia podporovať deti v tom, aby trávili viac času vonku.
Viacero štúdií dokázalo, že pobyt vonku znižuje riziko vývinu chyby zraku. Presný dôvod zatiaľ známy nie je. Kým niektorí pripisujú vplyv viacerým možnostiam pozerať sa do diaľky, iní vidia výhody v dennom svetle.
Ďalšie faktory, ktoré vplývajú na krátkozrakosť, sú hranie počítačových hier, letný dátum narodenia, ale aj vyššie vzdelanie matky.
Letný dátum narodenia dokáže zvýšiť riziko krátkozrakosti na dvojnásobok, čo vedci pripisujú skoršiemu nástupu do školy.
Pokiaľ ide o vzdelanie matky, každý ďalší stupeň matkinho vzdelania zvyšoval riziko krátkozrakosti dieťaťa o 33 %. Čo má na tieto čísla vplyv síce nie je jasné, vedci ale predpokladajú, že to môže byť genetickým prepojením inteligencie a krátkozrakosti alebo sociálnymi faktormi ako trieda, majetnosť či podpora.
Tím vedcov, pod vedením Katie Williams z King's College London analyzoval dáta 1077 detí zo štúdie dvojčiat z rokov 1994 až 1996. Výsledky štúdie boli zverejnené v British Journal of Ophthalmology.
