10 %
To je miera, ako narastá riziko vzniku rakoviny na každých 10 centimetrov nad priemernú výšku človeka.
Viacero štúdií už našlo spojenie medzi výškou a rizikom rakoviny. Doteraz bolo vysvetlení, prečo je to tak, ponúknutých viacero.
Medzi nimi boli teórie, ktoré videli príčinu v rastovom hormóne, ale aj v prostredí, v ktorom žijeme a vyrastáme, teda najmä história chorôb a výživy. Ďalšou nedostatočne vysvetlenou teóriou bolo, že na počiatku života sa v tele udeje niečo, čo vyvolá väčšiu náchylnosť na mutáciu buniek a ako vedľajší produkt sa k tomu pripája výška.
Profesor biológie Leonard Nunney z University of California Riverside však analyzoval výsledky štúdií a priniesol novú hypotézu.
Podľa neho môže byť dôvod jednoduchý: množstvo buniek. Zjednodušene povedané, vyšší ľudia majú viac buniek a tým pádom narastá aj riziko, že niektoré z nich zmutujú.
Zvýšené riziko sa týka 18 druhov z 23, ktoré boli skúmané. Podľa Nunneyho niektoré druhy rakoviny závisia od iných faktorov ako množstvo buniek. Napríklad za rakovinu krčka maternice je zodpovedný vírus HPV.
Podobná korelácia existuje aj pri iných živočíšnych druhoch. Je známe, že čím väčšie plemeno psa, tým väčšia šanca na chorobu.
