On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

Počet úmrtí z e-cigariet rastie, odborník varuje pred ich zákazom

USA hlásia stovky nových pacientov, ktorí ochoreli na záhadnú chorobu z e-cigariet. Stúpol aj počet úmrtí, najmenej na 14.

Zdroj: unsplash.com/Itay Kabao
E-cigarety sa stávajú čoraz viac nebezpečnejšie

Najnovšia správa o úmrtí prišla z amerického štátu Nebraska. Tým sa počet úmrtí spôsobených novou chorobou pľúc vyšplhal na 14. Muž, ktorý mal viac ako 65 rokov, zomrel už v máji tohto roka. Lekári však až teraz zistili, že jeho úmrtie spôsobilo fajčenie e-cigariet.

Počet ochorení a úmrtí v USA. *v infografike nie je zahrnuté úmrtie z Nebrasky

Americké Centrum na prevenciu a kontrolu chorôb už registruje 805 prípadov novej choroby pľúc spôsobenej fajčením e-cigariet a vapovaním. To je za jeden týždeň nárast až o 52%. Počet potvrdených úmrtí narástol na 14.

Americkí lekári z viacerých štátov USA začali už počas leta hlásiť prípady, keď sa ľudia sťažovali na vážne problémy s dýchaním. Všetky prípady spájalo to, že pacienti používali e-cigarety alebo vapovali. Po tom, čo sa o prípadoch začalo informovať a začali sa cielene kontrolovať, ich výskyt narástol dramaticky.

Väčšina pacientov priznala, že vapovali a fajčili produkty, ktoré obsahovali tetrahydrokanabinol (THC), čo je hlavná psychoaktívna zložka marihuany. Sú však aj takí pacienti, ktorí mali iba nikotínové náplne. Odborníci preto užívateľom e-cigariet a vapovania odporúčajú, aby si dali pauzu, kým sa nezistí presná príčina.

Niektoré štáty pristupujú k plošnému zákazu e-cigariet a vapovania. Podľa profesora Davida Sweanora z Univerzity v Ottawe však podobný zákaz môže viac ľudí priviesť k fajčeniu klasických cigariet. „Pripadá mi, ako keby všetci zrazu zabudli na fajčenie, ktoré každý deň zabije 100 Kanaďanov,“ povedal Sweanor pre denník Ottawa Citizen. Sweanor naráža na to, že s rastúcou popularitou vapovania a e-cigariet klesal predaj klasických tabakových cigariet. Zákaz e-cigariet môže ľudí vrátiť ku klasickému fajčeniu.

Walkman ma 40 rokov. Takto Sony zmenilo hudbu

Ťažko nájsť väčšie klišé ako to, čo sa nám dostalo do titulku tohto článku. Ešte ťažšie je však nájsť inú vetu, ktorá by dokonale vystihla to, čo sa Sony podarilo urobiť s malou krabičkou na kazetu, z ktorej išiel kábel so slúchadlami.

Obraz za 450 miliónov sa našiel. Je to Leonardo alebo nie?

Salvator Mundi. Je to najdrahší obraz histórie. Jeho cena je 450 miliónov dolárov. Odborníci sa však nevedia zhodnúť, či je jeho autorom naozaj Leonardo da Vinci alebo niekto z jeho žiakov. Za posledné roky sa nevedelo ani to, kde sa obraz nachádza. Teraz sa však našiel.