On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

Počet úmrtí z e-cigariet rastie, odborník varuje pred ich zákazom

USA hlásia stovky nových pacientov, ktorí ochoreli na záhadnú chorobu z e-cigariet. Stúpol aj počet úmrtí, najmenej na 14.

Zdroj: unsplash.com/Itay Kabao
E-cigarety sa stávajú čoraz viac nebezpečnejšie

Najnovšia správa o úmrtí prišla z amerického štátu Nebraska. Tým sa počet úmrtí spôsobených novou chorobou pľúc vyšplhal na 14. Muž, ktorý mal viac ako 65 rokov, zomrel už v máji tohto roka. Lekári však až teraz zistili, že jeho úmrtie spôsobilo fajčenie e-cigariet.

Počet ochorení a úmrtí v USA. *v infografike nie je zahrnuté úmrtie z Nebrasky

Americké Centrum na prevenciu a kontrolu chorôb už registruje 805 prípadov novej choroby pľúc spôsobenej fajčením e-cigariet a vapovaním. To je za jeden týždeň nárast až o 52%. Počet potvrdených úmrtí narástol na 14.

Americkí lekári z viacerých štátov USA začali už počas leta hlásiť prípady, keď sa ľudia sťažovali na vážne problémy s dýchaním. Všetky prípady spájalo to, že pacienti používali e-cigarety alebo vapovali. Po tom, čo sa o prípadoch začalo informovať a začali sa cielene kontrolovať, ich výskyt narástol dramaticky.

Väčšina pacientov priznala, že vapovali a fajčili produkty, ktoré obsahovali tetrahydrokanabinol (THC), čo je hlavná psychoaktívna zložka marihuany. Sú však aj takí pacienti, ktorí mali iba nikotínové náplne. Odborníci preto užívateľom e-cigariet a vapovania odporúčajú, aby si dali pauzu, kým sa nezistí presná príčina.

Niektoré štáty pristupujú k plošnému zákazu e-cigariet a vapovania. Podľa profesora Davida Sweanora z Univerzity v Ottawe však podobný zákaz môže viac ľudí priviesť k fajčeniu klasických cigariet. „Pripadá mi, ako keby všetci zrazu zabudli na fajčenie, ktoré každý deň zabije 100 Kanaďanov,“ povedal Sweanor pre denník Ottawa Citizen. Sweanor naráža na to, že s rastúcou popularitou vapovania a e-cigariet klesal predaj klasických tabakových cigariet. Zákaz e-cigariet môže ľudí vrátiť ku klasickému fajčeniu.