On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

Knižným víťazom koronakrízy je Mor od Camusa. Predaje vzrástli až o 300 percent

Ekonomiky závratne rýchlo padajú. Počty nezamestnaných stúpajú. Pandémia koronavírusu má však aj svojich víťazov. Jedným z nich je román Mor od Alberta Camusa. A prečítať si ho, sa určite oplatí. 

Zdroj: Melanie THESE on Unsplash

Nielen výrobcovia toaletného papiera alebo hygienických rúšok musia zvyšovať produkciu, aby pokryli požiadavky zákazníkov. Pre svetových vydavateľov je práve teraz ten najvhodnejší čas dať znova do tlače Mor od Alberta Camusa.

Na vrchole rebríčkov

Mor, vo francúzskom originále „La Peste“, sa spoločne s ďalšími románmi o pandémiách dostal do čela rebríčkov. Podľa denníka The Guardian jeden z najväčších vydavateľov kníh Penguin sa krátko po začiatku pandémie pustil do dotlače románu, aby naplnil požiadavky zákazníkov. Rovnaký záujem čitateľov vyvolali v čase pandémie aj romány Svedectvo od Stephena Kinga alebo Oči súmraku od Deana Koontza.

Podľa Penguinu vzrástol záujem kupujúcich až o 150%. Kniha sa stala bestsellerom v Taliansku, ktoré pandémia COVID-19 zasiahla obzvlášť tvrdo. V domovskom Francúzsku sa predaj Camusovej knihy počas jedného týždňa zvýšil až o 300%. Celých osem týždňov bol predaj knihy lepší v porovnaní s rokom 2019. Vzrastajúci záujem o knihu potvrdil aj britský vydavateľ Moru. „Z objednávok v počte pár stoviek kusov sme sa presunuli k tisíckam,“ hovori Isabel Blakeová z Penguinu.

300% bol nárast  predaju Camusovho Moru  za jeden týždeň počas pandémie vo Francúzsku

 

Mor v čase COVID-19

Albert Camus svoj román, ktorý napísal v roku 1947, zasadil do reálneho mesta Oran v severnej Afrike. To iba tri roky pred napísaním knihy naozaj bojovalo s epidémiou moru. „Aj keď je Mor považovaný za alegóriu nacistickej okupácie Francúzska počas druhej svetovej vojny, je táto kniha absolútne relevatná aj v súčasnej situácii,“ hovorí pre Guardian riaditeľka sekcie Penguin classics Jess Harrison.

„Odkaz Moru rezonuje dnes rovnako, ako v čase, keď bol vydaný. A bude aj v budúcnosti. Som rada, že ho ľudia znovu čítajú. Ak je v tejto knihe pasáž, ktorá prehovára k čitateľom a dáva im nádej, tak to je to, čo je dôležité,“ hovorí Camusova dcéra Catherine.

„Možno, že vďaka izolácii sme mali čas, aby sme sa zamysleli nad tým, čo je skutočné a dôležité, a aby sme sa stali viac ľuďmi. V roku 1946, keď otec napísal Mor, tak bohatsvo sa meralo inými štandardami ako dnes, keď sa ľudia iba naháňajú za zlatom a k ľuďom sa pristupuje ako k tovaru. Každý si myslí, že má pravdu a zabúdame na to, o čom je v skutočnosti život. Že niekedy môžeme pochybovať,“ dodáva Catherine.

Literárna klasika

Mor sa odohráva v alžírskom meste Oran, kde miestny doktor Bernard Rieux objaví pred svojimi dverami mŕtveho potkana. Krátko na to začnú v meste na mor zomierať ľudia a vedenie mesta nariadi, aby každý zostal doma v izolácii. Obyvatelia Oranu začnú umierať v stále väčších počtoch a nikto sa nemôže dostať do mesta a ani z neho.

Cez postavy románu Camus skúma ako jednotlivci reagujú na utrpenie a smrť. Román sa síce odohráva v roku 1940, ale jeho inšpiráciou bola epidémia cholery v Alžírsku v roku 1849. Podľa samotného Camusa sa dá román čítať na viacerých úrovniach. Napríklad ako alegória o francúzskom odboji počas okupácie nacistickým Nemeckom cez druhú svetovú vojnu.

Camusov román ovplyvnila aj doba, kedy vznikal. Francúzsko bolo krátko po vojne rozdelenou krajinou. Tí, ktorí sa počas vojny rozhodli slúžiť nacistom, mohli skončiť pred popravčou čatou. Samotný Camus počas druhej svetovej vojny pôsobil v odboji.

Tragický koniec

Za svoju tvorbu získal v roku 1957 Albert Camus Nobelovu cenu za literatúru. Už o tri roky neskôr však talentovaný spisovateľ zahynul vo veku iba 46 rokov pri tragickej autonehode. Tá sa stala 4. januára 1960, keď sa Camus spoločne s manželkou a dcérou vracal z dovolenky do Paríža. Viezli sa v automobile Facel Vega, ktoré šoféroval synovec Camusovho vydavateľa Michel Gallimard. Ten stratil na rovnej ceste kontrolu nad vozidlom, ktoré narazilo do stromu. Camus nemal zapnutý bezpečnostný pás a na mieste zomrel. Gallimard svojím zraneniam podľahol o niekoľko dní. Camusova manželka a dcéra vyviazli bez vážnejších zranení. V aute Camus viezol aj 144-stranový rukopis prvej časti svojho nového románu Prvý človek. Podľa jeho slov to malo byť jeho najlepšie dielo. Po spisovateľovej smrti ho neskôr upravila a vydala jeho dcéra.

Darilo sa aj iným

Mor nebol jedinou knihou, ktorá zaznamenala nárast predaja. Mimoriadne sa darilo románu Oči súmraku od Deana Koontza, kde ľudí zabíja vírus nazvaný Wuhan-400. Koontzov opis vírusu v knihe z roku 1981 sa až príliš podobá tomu, čo sme zažili. Aj vďaka tomu sa kniha dostala na 3. miesto v rebríčku predajnosti na Amazone a predaj e-knihy sa zvýšil až o 3000%. Román Svedectvo od Stephena Kinga opisuje smrtiaci vírus, ktorý zabije 99% ľudstva. Jeho predaj vzrástol o 163%.