On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

Budúcnosť Zeme: Dnešné kontinenty zaniknú, moria a oceány sa preskupia, vzniknú nové pohoria

Život je zmena. To už miliardy rokov platí aj pre našu planétu. Pohyb tektonických platní má na svedomí podobu našej planéty tak, ako ju poznáme. Ten istý pohyb ju však o 250 miliónov rokov zmení na nepoznanie.

Zdroj: scotese.com
O 250 miliónov rokov sa naša Zem zmení.

S víziou toho, ako bude Zem vyzerať o 250 miliónov rokov, prišiel geológ Christopher Scotese. Nový superkontinent, ktorý podľa neho vznikne, nazval  “Pangaea Proxima”.

Kontinenty sa o 250 miliónov rokov zmenia na Pangaea Proxima.

Neustály posun tektonických platní sa stal všeobecne uznávanou vedeckou teóriou iba nedávno – v 60-tych rokoch minulého storočia. Odvtedy vedci stále viac rozumejú tomu, ako sa naše kontinenty hýbali v minulosti. Podľa odborníkov existovalo v histórii Zeme už viacero superkontinentov. Ten posledný, Pangaea, sa rozpadol pred približne 250 miliónmi rokov a vznikli kontinenty, ktoré dnes poznáme.

Najbližšie k sebe podľa geológov majú Afrika a Európa. Tie sa o 50 miliónov rokov zrazia, a tým prestane existovať Stredozemné more. „Afrika a Európa do seba pomaly narážajú. Tento proces trvá už asi 40 miliónov rokov a okrem iného viedol k vytvoreniu Álp a Pyrenejí. Pohyb kontinentov bude trvať ešte dlho, potom sa spoja v Eurafriku. Stredozemné more zmizne a nahradí ho pohorie vyššie ako Himaláje,“ píše týždenník The Economist.