On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

Boeing investuje do superrýchleho lietadla. Let do New Yorku skráti až o dve hodiny.

Americký Boeing chce významne skrátiť čas cestovania. Investoval preto do startupu menom Aerion Corporation z americkej Nevady. Výsledkom investície bude nadzvukové lietadlo Aerion AS2.

Zdroj: boeing
Boeing pre zákazníkov chystá nové nadzvukové lietadlo.

Výsledkom spolupráce Boeingu a nevadského startupu by malo byť luxusné nadzvukové lietadlo. Do komerčnej prevádzky sa tak rýchlosť väčšia ako zvuk vráti prvýkrát od roku 2003, keď skončil legendárny Concorde.

Boeing podľa zmluvy s Aerionom zabezpečí vývoj, výrobu a testovanie nového modelu lietadla Aerion AS2, ktoré by prvý oficiálny let malo absolvovať v roku 2023. Lietadlo bude určené pre 12 pasažierov a jeho maximálna rýchlosť bude viac ako 1700 km/h.

Spoločnosť Aerion založil miliardár Robert Bass. Jeho startup mal do 1. februára  2019 podpísanú zmluvu o vývoji s koncernom Lockheed Martin, čo je výrobca stíhačiek F-35 alebo F-16, ktoré kúpilo aj Slovensko. „Zmluva medzi Lockheed Martin a Aerionom skončila 1. februára. A nemáme v pláne ju predlžovať,“ povedal pre Reuters hovorca Lockheed Martin.

Boeing nezverejnil sumu, ktorú investuje do nádejného startupu. „Je to významná investícia do Aerionu, ktorá tejto spoločnosti pomôže zrýchliť vývoj technológií a dizajnu lietadla,“ cituje Boeing televízia CNBC.

Boeing vyvíja nové nadzvukové lietadlo.

Walkman ma 40 rokov. Takto Sony zmenilo hudbu

Ťažko nájsť väčšie klišé ako to, čo sa nám dostalo do titulku tohto článku. Ešte ťažšie je však nájsť inú vetu, ktorá by dokonale vystihla to, čo sa Sony podarilo urobiť s malou krabičkou na kazetu, z ktorej išiel kábel so slúchadlami.