On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

Boeing investuje do superrýchleho lietadla. Let do New Yorku skráti až o dve hodiny.

Americký Boeing chce významne skrátiť čas cestovania. Investoval preto do startupu menom Aerion Corporation z americkej Nevady. Výsledkom investície bude nadzvukové lietadlo Aerion AS2.

Zdroj: boeing
Boeing pre zákazníkov chystá nové nadzvukové lietadlo.

Výsledkom spolupráce Boeingu a nevadského startupu by malo byť luxusné nadzvukové lietadlo. Do komerčnej prevádzky sa tak rýchlosť väčšia ako zvuk vráti prvýkrát od roku 2003, keď skončil legendárny Concorde.

Boeing podľa zmluvy s Aerionom zabezpečí vývoj, výrobu a testovanie nového modelu lietadla Aerion AS2, ktoré by prvý oficiálny let malo absolvovať v roku 2023. Lietadlo bude určené pre 12 pasažierov a jeho maximálna rýchlosť bude viac ako 1700 km/h.

Spoločnosť Aerion založil miliardár Robert Bass. Jeho startup mal do 1. februára  2019 podpísanú zmluvu o vývoji s koncernom Lockheed Martin, čo je výrobca stíhačiek F-35 alebo F-16, ktoré kúpilo aj Slovensko. „Zmluva medzi Lockheed Martin a Aerionom skončila 1. februára. A nemáme v pláne ju predlžovať,“ povedal pre Reuters hovorca Lockheed Martin.

Boeing nezverejnil sumu, ktorú investuje do nádejného startupu. „Je to významná investícia do Aerionu, ktorá tejto spoločnosti pomôže zrýchliť vývoj technológií a dizajnu lietadla,“ cituje Boeing televízia CNBC.

Boeing vyvíja nové nadzvukové lietadlo.