On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

Show must go on! Streamovanie zachránilo hudobný priemysel, tržby rastú v miliardách

Platené streamovacie služby vdýchli hudobnému priemyslu nový život a tržby v segmente začínajú opäť rásť.

Zdroj: queenzone.com
V roku 2018 pomohol streamovaniu aj úspech filmu Bohemian Rhapsody o kapele Queen.

V roku 2000 si hudobný priemysel užíval svoju jazdu na vrchole miliardovej vlny. CD nosiče sa predávali v miliónoch, ale táto „zlatá doba“ mala pred sebou krátky život. Rozmach internetu a nelegálne sťahovanie hudby zrazili tržby z predaja CD o dve tretiny v priebehu desiatich rokov.

Dnes nahrávacie spoločnosti opäť hlásia nárast ziskov. A to práve vďaka internetu, ktorý ich takmer zničil. Streamovacie služby ako Spotify, Apple Music a Amazon Prime ponúkajú zákazníkom prístup k miliónom skladieb za mesačný poplatok 5 až 10 dolárov.

Čítajte aj: 

Tržby nahrávacích spoločností narástli od roku 2014 každoročne o 7 %. Hlavným zdrojom príjmu je streamovanie hudby. To len v roku 2017 vygenerovalo tržby vo výške 6,6 miliardy dolárov. V roku 2014 to bolo iba 1,9 miliardy.

Jedna z najväčších svetových hudobných korporácií – spoločnosť Universal Music Group – dokonca zvažuje predaj časti svojho biznisu v hodnote 25 miliárd dolárov, kým sa trend drží na vrchole. Universal má vo svojom portfóliu také hviezdy ako ABBA, Bob Marley, Taylor Swift, U2 a Van Halen. Jej interpreti mali v roku 2018 piesne v prvej päťke najstreamovanejších.

Walkman ma 40 rokov. Takto Sony zmenilo hudbu

Ťažko nájsť väčšie klišé ako to, čo sa nám dostalo do titulku tohto článku. Ešte ťažšie je však nájsť inú vetu, ktorá by dokonale vystihla to, čo sa Sony podarilo urobiť s malou krabičkou na kazetu, z ktorej išiel kábel so slúchadlami.