On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

Show must go on! Streamovanie zachránilo hudobný priemysel, tržby rastú v miliardách

Platené streamovacie služby vdýchli hudobnému priemyslu nový život a tržby v segmente začínajú opäť rásť.

Zdroj: queenzone.com
V roku 2018 pomohol streamovaniu aj úspech filmu Bohemian Rhapsody o kapele Queen.

V roku 2000 si hudobný priemysel užíval svoju jazdu na vrchole miliardovej vlny. CD nosiče sa predávali v miliónoch, ale táto „zlatá doba“ mala pred sebou krátky život. Rozmach internetu a nelegálne sťahovanie hudby zrazili tržby z predaja CD o dve tretiny v priebehu desiatich rokov.

Dnes nahrávacie spoločnosti opäť hlásia nárast ziskov. A to práve vďaka internetu, ktorý ich takmer zničil. Streamovacie služby ako Spotify, Apple Music a Amazon Prime ponúkajú zákazníkom prístup k miliónom skladieb za mesačný poplatok 5 až 10 dolárov.

Čítajte aj: 

Tržby nahrávacích spoločností narástli od roku 2014 každoročne o 7 %. Hlavným zdrojom príjmu je streamovanie hudby. To len v roku 2017 vygenerovalo tržby vo výške 6,6 miliardy dolárov. V roku 2014 to bolo iba 1,9 miliardy.

Jedna z najväčších svetových hudobných korporácií – spoločnosť Universal Music Group – dokonca zvažuje predaj časti svojho biznisu v hodnote 25 miliárd dolárov, kým sa trend drží na vrchole. Universal má vo svojom portfóliu také hviezdy ako ABBA, Bob Marley, Taylor Swift, U2 a Van Halen. Jej interpreti mali v roku 2018 piesne v prvej päťke najstreamovanejších.