On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

Marťania či nacisti: Ako jediná hra v rádiu spôsobila paniku a vydesila celý národ

Na Ameriku útočia Marťania! Alebo nacisti. Alebo aj nie. Ako to bolo pred 80 rokmi so slávnou hrou Vojna svetov?

orson wellesZdroj: TASR/AP
Americký filmový režžisér, scenárista, producent a herec Orson Welles zomrel 10. októbra 1985.

Americká rozhlasová stanica CBS vysielala 30. októbra 1938 adaptáciu románu Vojna svetov o invázii Marťanov na Zem. Pri spracovaní knižžnej predlohy pre rozhlas urobil režžisér Orson Welles nezvyčajnú zmenu – hru naaranžžoval tak, žže napodobnila autentické rozhlasové spravodajstvo o invázii.

No a poslucháči prepadli panike. Vydesení Američania nepoňali hru, na rozdiel od Wellesa, ako halloweensky počin a boli aj takí, ktorí žpreňho žiadali trest za ššírenie poplaššnej správy. Niektorí uverili útoku Marťanov, iní si mysleli, že na USA útočia nacisti.

Welles neskôr vysvetlil, že rádio bolo v tom čase novým médiom a ľudia verili všetkému, čo sa v rozhlase povedalo, a tak sa so svojím tímom trocha vyhral aj s myšlienkou nabúrať túto predstavu.

 

Walkman ma 40 rokov. Takto Sony zmenilo hudbu

Ťažko nájsť väčšie klišé ako to, čo sa nám dostalo do titulku tohto článku. Ešte ťažšie je však nájsť inú vetu, ktorá by dokonale vystihla to, čo sa Sony podarilo urobiť s malou krabičkou na kazetu, z ktorej išiel kábel so slúchadlami.

Obraz za 450 miliónov sa našiel. Je to Leonardo alebo nie?

Salvator Mundi. Je to najdrahší obraz histórie. Jeho cena je 450 miliónov dolárov. Odborníci sa však nevedia zhodnúť, či je jeho autorom naozaj Leonardo da Vinci alebo niekto z jeho žiakov. Za posledné roky sa nevedelo ani to, kde sa obraz nachádza. Teraz sa však našiel.