On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

Angela Merkelová končí. Nahradí ju niekto z týchto ľudí

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa už nebude uchádzať o post predsedníčky Kresťansko-demokratickej únie (CDU). Strana tak začala s výberom jej nástupcu.

Zdroj: tasr/ap
Nemecká kancelárka a šéfka CDU Angela Merkelová počas stretnutia vedenia strany v Berlíne.

Merkelová v pondelok oznámila, že na decembrovom zjazde Kresťansko-demokratickej únie Nemecka (CDU) sa chce vzdať predsedníckeho postu v tejto strane. Merkelová sa na zjazde už nebude uchádzať o znovuzvolenie, ale zostane nemeckou kancelárkou.

Súčasné volebné obdobie však bude jej posledným a podľa vlastných slov už v roku 2021 nebude kandidovať na žiadnu politickú funkciu. Merkelová vedie CDU od roku 2000 a kancelárkou je od roku 2005.

Čítajte aj:

Alternatívy brexitu. Aké má premiérka Mayová možnosti?

Úmysel kandidovať na predsednícky post v CDU oznámil bývalý šéf frakcie konzervatívneho bloku CDU/CSU v Bundestagu Friedrich Merz a kandidovať chce aj generálna tajomníčka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová a minister zdravotníctva Jens Spahn.

Možní nástupcovia Merkelovej.

Ako sa bude voliť?

Nového predsedu CDU určí tajná voľba delegátov decembrového zjazdu. Na zvolenie bude potrebný zisk väčšiny odovzdaných platných hlasov. V prípade, že nikto z kandidátov nedosiahne v prvom kole potrebnú väčšinu viac ako 50 percent hlasov, rozhodne sa v druhom kole medzi dvoma najúspešnejšími z prvého kola. 

 

Walkman ma 40 rokov. Takto Sony zmenilo hudbu

Ťažko nájsť väčšie klišé ako to, čo sa nám dostalo do titulku tohto článku. Ešte ťažšie je však nájsť inú vetu, ktorá by dokonale vystihla to, čo sa Sony podarilo urobiť s malou krabičkou na kazetu, z ktorej išiel kábel so slúchadlami.

Obraz za 450 miliónov sa našiel. Je to Leonardo alebo nie?

Salvator Mundi. Je to najdrahší obraz histórie. Jeho cena je 450 miliónov dolárov. Odborníci sa však nevedia zhodnúť, či je jeho autorom naozaj Leonardo da Vinci alebo niekto z jeho žiakov. Za posledné roky sa nevedelo ani to, kde sa obraz nachádza. Teraz sa však našiel.