On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

Angela Merkelová končí. Nahradí ju niekto z týchto ľudí

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa už nebude uchádzať o post predsedníčky Kresťansko-demokratickej únie (CDU). Strana tak začala s výberom jej nástupcu.

Zdroj: tasr/ap
Nemecká kancelárka a šéfka CDU Angela Merkelová počas stretnutia vedenia strany v Berlíne.

Merkelová v pondelok oznámila, že na decembrovom zjazde Kresťansko-demokratickej únie Nemecka (CDU) sa chce vzdať predsedníckeho postu v tejto strane. Merkelová sa na zjazde už nebude uchádzať o znovuzvolenie, ale zostane nemeckou kancelárkou.

Súčasné volebné obdobie však bude jej posledným a podľa vlastných slov už v roku 2021 nebude kandidovať na žiadnu politickú funkciu. Merkelová vedie CDU od roku 2000 a kancelárkou je od roku 2005.

Čítajte aj:

Alternatívy brexitu. Aké má premiérka Mayová možnosti?

Úmysel kandidovať na predsednícky post v CDU oznámil bývalý šéf frakcie konzervatívneho bloku CDU/CSU v Bundestagu Friedrich Merz a kandidovať chce aj generálna tajomníčka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová a minister zdravotníctva Jens Spahn.

Možní nástupcovia Merkelovej.

Ako sa bude voliť?

Nového predsedu CDU určí tajná voľba delegátov decembrového zjazdu. Na zvolenie bude potrebný zisk väčšiny odovzdaných platných hlasov. V prípade, že nikto z kandidátov nedosiahne v prvom kole potrebnú väčšinu viac ako 50 percent hlasov, rozhodne sa v druhom kole medzi dvoma najúspešnejšími z prvého kola.