On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

Prehra v Iraku i Sýrii. Islamský štát hľadá územie a plánuje útoky v Európe

Islamský štát stratil v Iraku a Sýrii obrovské územia, neznamená to však, že skončil. Stále má dosť priaznivcov po celom svete a bunky vo viacerých štátoch.

Vďaka novej taktike boja a šíreniu teroru a strachu sa Islamský štát behom pár rokov vypracoval na najnebezpečnejšiu, najväčšiu a najbohatšiu teroristickú organizáciu sveta. Teraz je však na ústupe zo svojich pozícií v Iraku a Sýrii. Útoky zo strany kurdských milícií, irackej armády, iránskych milícií a amerických či ruských lietadiel ho vytlačili zo všetkých významných pozícií. Velitelia sa skrývajú a bojovníci teroristov sa museli stiahnuť do púšte. Tieto neúspechy, akokoľvek sú veľké, však neznamenajú koniec Islamského štátu. Ten si určite bude hľadať svoje nové pôsobisko a k dispozícii má viacero možností.

Koniec Islamského štátu? Určite nie

“V Iraku a Sýrii sme získali späť takmer 100 percent územia, ktoré Islamský štát zabral. A to vo veľmi krátkom čase. Všetko sa to odohralo po prezidentských voľbách. Získali sme takmer 100 percent,” to sú slová amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré vyslovil pred pár dňami. Ako to už pri Trumpovi býva, nie je to tak úplne pravda. 

Aj napriek drvivým porážkam a strate veľkého územia Islamský štát nekončí. Samotná skupina sa stiahla a na Internete zverejnila koncom roka 2017 video, v ktorom vyhlasuje, že “džihád vstupuje do novej fázy”. Podľa serveru Bloomberg to zrejme znamená, že ISIS sa zameria na bombové útoky, šírenie teroru a útoky “osamelých vlkov” v Európe a USA. 

ISIS si s podobnou situáciou, akú zažíva teraz, poradil už približne pred desiatimi rokmi. Aj napriek tomu, že teraz stratil takmer celé územie, ktoré ovládal, má stále verných a na všetko odhodlaných bojovníkov a tiež má k dispozícii administratívnych pracovníkov, ktorí sú základom Islamského štátu. ISIS navyše nestráca čas s prechodom od územného kalifátu k teroru. Úspešne podniká teroristické útoky na území, ktoré iracká armáda vyhlásila za oslobodené.

Postrach pre Európu

V čase najväčšej slávy prišlo na územie Iraku a Sýrie viac ako 40 000 bojovníkov z 120-tich krajín sveta. Tisícky z nich zomreli, niektorí sa vrátili domov. Pre ISIS však bude náročné doplniť stavy bojovníkov, keďže viaceré štáty podnikli kroky, aby pre militantne orientovaných moslimov bolo čoraz ťažšie vycestovať do týchto krajín a pridať sa k Islamskému štátu. 

“V priebehu najbližších 5 až 10 rokov budú európske krajiny čeliť zvýšenému počtu teroristických hrozieb vďaka teroristom, ktorí sa vrátili z Iraku a Sýrie,” myslí si analytik Otso Iho z Jane’s Terrorism and Insurgency Centre v Londýne.

Strata finančných ziskov

Okrem straty územia čelí Islamský štát aj vážnym finančným problémom. V roku 2015 sa jeho príjmy podľa odhadu IHS Markit dostali až na úroveň 80 miliónov dolárov. Väčšinu príjmov tvoril predaj ropy. Teraz teroristi stratili kontrolu nad ropnými poliami, a tak prišli o veľkú časť zisku. Teroristi tiež prídu o príjmy za výber daní od obyvateľov územia, ktoré kontrolovali. Ich jedinými zdrojmi príjmu tak teraz zostanú výkupné za unesených ľudí a príjmy z pašovania. Na to, aby ISIS opäť začal zarábať desiatky miliónov, by musel nielen obsadiť územie s ropou, ale tiež obnoviť spojenie na hranice, kam sa ropa pašovala. 

Nové pôsobisko. Líbya?

Ďalší krok vedenia Islamského štátu je ťažké odhadovať. Je možné, že ISIS sa pokúsi svoj kalifát obnoviť v Iraku a Sýrii. Viacerí experti však podporujú skôr teóriu, že sa presunie na nové územie. Vzhľadom na to, kde ISIS a jeho pobočky už v súčasnosti pôsobia, sa ako riešenie pre stratený kalifát ponúka Líbya. Tá je od pádu Muamara Kaddáfího v permanentnom chaose a ISIS už ovláda časť jej územia. ISIS má na území Líbye viac ako 6500 bojovníkov a viaceré tréningové centrá. Američania podnikajú často nálety na ciele v Líbyi a zabili tam už desiatky teroristov. 

Islamskému štátu sa darí aj v Jemene. Podľa amerického ministerstva obrany sa počet militantov z ISIS v Jemene za uplynulý rok zdvojnásobil. Teroristi využili nestabilitu v krajine, ktorá je spôsobená prebiehajúcou občianskou vojnou. Pre Američanov sa Jemen stáva jednou z priorít, keďže bezpečnostní analytici sa obávajú, že teroristi utekajúci z Iraku a Sýrie sa usadia na juhu krajiny, kde v minulosti vo veľkom operovala Al-Kájda.

Teroristi zmenili mediálnu stratégiu

So stratou územia a ústupom z pozícií je spojená aj zmena mediálnej stratégie ISIS. V priebehu jedného roka poklesol počet propagandistických článkov, fotografií a videí o viac ako 60 percent. “Počet správ vydaných oficiálnou agentúrou Islamského štátu poklesol od januára 2017 do decembra 2017 o 31 percent. Pokles propagandy ISIS však viac postihol iné oblasti. Napríklad fotografií je až o 74 percent menej. Pravdepodobne ich teraz považujú za menej dôležité ako informácie o útokoch,” hovorí analytik IHS Markit Ludovico Carlino. 

Keďže ISIS už nekontroluje takmer žiadne územie, z jeho propagandy sa absolútne vytratili fotografie, ktoré kedysi šírili ilúziu o pohodovom živote pod nadvládou Islamského štátu. Momentálne sa až 99 percent zverejnených fotografií týka útokov a bojov. 

Ako vznikol Islamský štát:

Rok 1999 – Počiatky Islamského štátu sa dajú vypozorovať až k pôsobeniu vodcu irackej odnože teroristickej siete al-Kájda Abú Mus’abovi az-Zarkáwímu, ktorý v roku 1999 založil prvú organizáciu, ktorá bola predchodkyňou Islamského štátu. 

2004 – Zarkáwí odprisahal vernosť Usámovi bin-Ládinovi a jeho teroristická bunka sa stala jednou z hlavných síl v Iraku. 

2006 – Zarkáwí zahynul v júni 2006 pri nálete americkej armády. Po jeho smrti vznikol Islamský štát v Iraku (ISI). 

2010 – Na čelo organizácie sa dostal bývalý väzeň americkej armády Abú Bakr Bagdádí. Pod jeho vedením sa začala obnova ISI, ktorý utrpel vážne straty po útokoch americkej armády. 

2013 – ISI sa stal vážnou hrozbou a mesačne uskutočňoval desiatky útokov. Islamský štát tiež začal pôsobiť v Sýrii, kde bojoval proti jednotkám prezidenta Baššára al Asada. V apríli 2013 Bagdádí oznámil zjednotenie síl v Iraku a Sýrii a vznikol Islamský štát v Iraku a Levante známy tiež pod skratkami ISIL a ISIS.

2014 – 29. júna sa ISIL vyhlásil za celosvetový kalifát. Na jeho čelo sa ako kalif postavil Bagdádí.