On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

Spielberg oživil 80-te roky. V budúcnosti a za 175 miliónov

Film Ready Player One je vrcholom nostalgie 80-tych rokov, ktorá zachvátila tvorcov filmov a seriálov v uplynulom období.

Filmy z 80-tych rokov, videohry, piesne a komiksy. To všetko namixované do sci-fi príbehu z budúcnosti urobilo z knihy Ernesta Clinea Ready Player One bestseller. Až taký, že si ho všimol režisér Steven Spielberg a túto poctu rokom 80-tym sa rozhodol sfilmovať. Spielberg tak prináša poctu dekáde, ktorú svojou tvorbou pomohol formovať. Ako režisér priniesol v 80-tych rokoch svetu trilógiu Indiana Jonesa a mimozemšťana E.T. Ako producent zase sci-fi klasiku Návrat do budúcnosti a Poltergeista. 

Vrchol nostalgie

Filmový a seriálový svet sa momentálne zrejme dostal na vrchol vlny nostalgie. Dokonalým príkladom je seriál Netflixu Stranger Things. Tento E.T. mimozemšťan mixnutý so Stephenom Kingom je ideálnym príkladom toho, ako nostalgia po časoch minulých dokonale funguje. Cline, ktorý predtým, ako sa stal spisovateľom, bol scenáristom, sa však rozhodol namiešať taký koktejl spomienok na časy minulé, ktorý sa nemal nikdy dostať na filmové plátno.

 

“Jednoducho som sa mohol priamo spojiť s čiateľom a medzi mnou a obecenstvom nebola žiadna bariéra. Mohol som svoj príbeh rozprávať tak, ako som chcel a nemusel som sa strachovať o rozpočet, platy hercov alebo či sa to niekedy vôbec natočí. Takže od začiatku som predpokladal, že Ready Player One nikdy nebude film a to bolo pre mňa oslobodzujúce. Mohol som popustiť uzdu fantázii a písať čokoľvek mi napadne. A tiež som chcel vzdať hold rozličným aspektom pop kultúry, ktorú milujem. Vedel som, že urobiť to vo filme bude takmer nemožné,” hovorí Cline v rozhovore pre Screen Rant.

Na scénu prichádza Spielberg

Steven Spielberg sa však rozhodol ešte raz vrátiť k obdobiu, ktoré ho preslávilo. A nakrúcanie filmu si aj podľa svojich slov poriadne užil. “Pre mňa to bol veľký útek. Bol to pre mňa film, ktorý naplnil všetky moje fantázie o miestach, ktoré by som vo svojej fantázii mohol navštíviť. Mohol som v tomto svete žiť celé tri roky. Mohol som uniknúť do sveta fantázie Ernesta Clinea a Zaka Penna. Bolo to úžasné,” povedal Spielberg o nakrúcaní filmu pre server Collider. 

5 filmov z 80-tych rokov, ktoré musíte vidieť

5. Návrat do budúcnosti II (1989) 

Jednoducho sci-fi klasika, ktorú musíte vidieť. Je to síce druhá časť trilógie, ale bezpochyby ide o najdôležitejší diel a práve tu sa naplno predvedie lietajúci DeLorean, ktorý je aj v Ready Player One. 

4. Tron (1982)

Je to film, ktorý svojím dejom najviac pripomína Ready Player One. Jeff Bridges však nevyužíva virtuálnu realitu, ale prenesie sa priamo do počítača. 

3. Blade Runner (1982)

Je len málo sci-fi filmov, ktoré sa tejto klasike nakrútenej podľa románu Philipa K. Dicka vyrovnajú. Kniha Ready Player One na ňu odkazuje viackrát. 

2. Vojnové hry (1983)

Film, ktorý o pár desaťročí predstihol svoju dobu. Počítače sa ešte len začínali rozširovať a už bol na svete hackerský film. Je iba otázkou času, kedy sa dočkáme remaku. 

1. Posledný hviezdny bojovník (1984)

Dalo by sa hovoriť o predchodcovi Ready Player One. Chlapec zistí, že počítačová hra funguje ako nábor pre vesmírnych bojovníkov a hlavný hrdina sa skutočne môže stať vesmírnym pilotom.