On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

USA vs. Rusko: Američania ruského prezidenta Putina obviňujú, že jeho nová raketa doletí až k Španielsku

Ďalšie napätie medzi Spojenými štátmi americkými a Ruskom je na svete. Američania oznámili, že odstupujú od kľúčovej dohody o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu z roku 1987.

Zdroj: TASR/AP
Ruský raketový systém protivzdušnej obrany S-400 počas vojenskej prehliadky.

Odstúpenie od historickej dohody z roku 1987 oznámil v piatok americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. Toto rozhodnutie USA môže v Európe spustiť nebezpečné a extrémne drahé preteky v zbrojení.

Američania Rusov obviňujú z toho, že ich nová raketa Novator 9M729, ktorú NATO označuje ako SSC-8, má dolet až 2000 kilometrov. Dohoda o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu pritom povoľuje rakety s doletom maximálne 480 kilometrov. Američania od dohody odstúpia do šiestich mesiacov, ak Rusko neukončí jej porušovanie.

Takto mali Rusi porušiť dohodu podpísanú Reaganom a Gorbačovom.

Rusko samozrejme obvinenia Američanov popiera a tvrdí, že nové rakety majú nižší dolet, ako nariaďuje dohoda. Podľa Rusov je konanie Američanov iba zámienkou, aby mohli od zmluvy odstúpiť a vyvíjať nové rakety.

Podľa televízie ABC News Pompeo už Rusov varoval v decembri, keď im dal 60-dňovú lehotu na nápravu. Tá uplynula v sobotu 2. februára. Teraz Američania pristúpili k tvrdšiemu kroku.

Dohodu podpísali ešte v roku 1987 americký prezident Ronald Reagan a sovietsky líder Michail Gorbačov. Dokument zakazuje používanie rakiet odpaľovaných zo zeme, ktoré majú dolet medzi 500 až 5500 kilometrov.

Walkman ma 40 rokov. Takto Sony zmenilo hudbu

Ťažko nájsť väčšie klišé ako to, čo sa nám dostalo do titulku tohto článku. Ešte ťažšie je však nájsť inú vetu, ktorá by dokonale vystihla to, čo sa Sony podarilo urobiť s malou krabičkou na kazetu, z ktorej išiel kábel so slúchadlami.

Obraz za 450 miliónov sa našiel. Je to Leonardo alebo nie?

Salvator Mundi. Je to najdrahší obraz histórie. Jeho cena je 450 miliónov dolárov. Odborníci sa však nevedia zhodnúť, či je jeho autorom naozaj Leonardo da Vinci alebo niekto z jeho žiakov. Za posledné roky sa nevedelo ani to, kde sa obraz nachádza. Teraz sa však našiel.