On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

USA vs. Rusko: Američania ruského prezidenta Putina obviňujú, že jeho nová raketa doletí až k Španielsku

Ďalšie napätie medzi Spojenými štátmi americkými a Ruskom je na svete. Američania oznámili, že odstupujú od kľúčovej dohody o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu z roku 1987.

Zdroj: TASR/AP
Ruský raketový systém protivzdušnej obrany S-400 počas vojenskej prehliadky.

Odstúpenie od historickej dohody z roku 1987 oznámil v piatok americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. Toto rozhodnutie USA môže v Európe spustiť nebezpečné a extrémne drahé preteky v zbrojení.

Američania Rusov obviňujú z toho, že ich nová raketa Novator 9M729, ktorú NATO označuje ako SSC-8, má dolet až 2000 kilometrov. Dohoda o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu pritom povoľuje rakety s doletom maximálne 480 kilometrov. Američania od dohody odstúpia do šiestich mesiacov, ak Rusko neukončí jej porušovanie.

Takto mali Rusi porušiť dohodu podpísanú Reaganom a Gorbačovom.

Rusko samozrejme obvinenia Američanov popiera a tvrdí, že nové rakety majú nižší dolet, ako nariaďuje dohoda. Podľa Rusov je konanie Američanov iba zámienkou, aby mohli od zmluvy odstúpiť a vyvíjať nové rakety.

Podľa televízie ABC News Pompeo už Rusov varoval v decembri, keď im dal 60-dňovú lehotu na nápravu. Tá uplynula v sobotu 2. februára. Teraz Američania pristúpili k tvrdšiemu kroku.

Dohodu podpísali ešte v roku 1987 americký prezident Ronald Reagan a sovietsky líder Michail Gorbačov. Dokument zakazuje používanie rakiet odpaľovaných zo zeme, ktoré majú dolet medzi 500 až 5500 kilometrov.