On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

Až na dno: Vedci preskúmajú najhlbšie miesta svetových oceánov

Hoci sa ľudstvu podarilo dostať človeka (dokonca viacerých) na Mesiac, aj na Zemi je stále množstvo miest, kam ľudská noha ešte nevstúpila. Mnohé z nich sú pred nami ukryté na dne mora a zdanlivo nedostupné. To má ale zmeniť nová misia s názvom „Five Deeps“ teda Päť hlbín.

Ľudská noha vstúpi na najhlbšie miesta Zeme síce len pomyselne, napriek tomu je expedícia Five Deeps považovaná za veľmi náročnú a nebezpečnú. Investor a bádateľ Victor Vescovo a vedec Alan Jamieson preskúmajú najhlbšie miesta piatich oceánov v malej ponorke z titánu, ktorej konštrukcia stála 48 miliónov dolárov.

Motiváciou celej expedície je to, že hlbiny oceánov sú dodnes pre ľudstvo prakticky neznáme. „Naše ignorovanie morských hlbín je šokujúce. Štyri z piatich oceánov, ktoré chceme navštíviť, nikdy nemali na dne ľudskú posádku a vlastne ani nevieme, kde presne to najhlbšie dno je,“ uviedol Vescovo. Podľa jeho slov sú totiž dná oceánov zmapované len vďaka satelitom, ktoré ale pre veľkú hĺbku skresľujú.

Čítajte aj: 

Prvou zastávkou bude už v decembri Portorická priekopa, na dne ktorej voda vytvára tlak 800-krát väčší ako na hladine, aj preto je ponorka zostrojená z niekoľko centimetrov hrubého titánu a ako priezor budú určené len tri okienka veľkosti dlane.

Pre zaujímavosť, ponorka sa bude ponárať do takej hĺbky, že kým k nej dôjde rádiový signál na komunikáciu, trvá to 7 sekúnd. Pre porovnanie, posielanie správ počas misií Apollo trvalo 2,5 až 2,7 sekundy.

Pozrite si, kam sa výprava Five Deeps dostane.

Walkman ma 40 rokov. Takto Sony zmenilo hudbu

Ťažko nájsť väčšie klišé ako to, čo sa nám dostalo do titulku tohto článku. Ešte ťažšie je však nájsť inú vetu, ktorá by dokonale vystihla to, čo sa Sony podarilo urobiť s malou krabičkou na kazetu, z ktorej išiel kábel so slúchadlami.