On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

Až na dno: Vedci preskúmajú najhlbšie miesta svetových oceánov

Hoci sa ľudstvu podarilo dostať človeka (dokonca viacerých) na Mesiac, aj na Zemi je stále množstvo miest, kam ľudská noha ešte nevstúpila. Mnohé z nich sú pred nami ukryté na dne mora a zdanlivo nedostupné. To má ale zmeniť nová misia s názvom „Five Deeps“ teda Päť hlbín.

Ľudská noha vstúpi na najhlbšie miesta Zeme síce len pomyselne, napriek tomu je expedícia Five Deeps považovaná za veľmi náročnú a nebezpečnú. Investor a bádateľ Victor Vescovo a vedec Alan Jamieson preskúmajú najhlbšie miesta piatich oceánov v malej ponorke z titánu, ktorej konštrukcia stála 48 miliónov dolárov.

Motiváciou celej expedície je to, že hlbiny oceánov sú dodnes pre ľudstvo prakticky neznáme. „Naše ignorovanie morských hlbín je šokujúce. Štyri z piatich oceánov, ktoré chceme navštíviť, nikdy nemali na dne ľudskú posádku a vlastne ani nevieme, kde presne to najhlbšie dno je,“ uviedol Vescovo. Podľa jeho slov sú totiž dná oceánov zmapované len vďaka satelitom, ktoré ale pre veľkú hĺbku skresľujú.

Čítajte aj: 

Prvou zastávkou bude už v decembri Portorická priekopa, na dne ktorej voda vytvára tlak 800-krát väčší ako na hladine, aj preto je ponorka zostrojená z niekoľko centimetrov hrubého titánu a ako priezor budú určené len tri okienka veľkosti dlane.

Pre zaujímavosť, ponorka sa bude ponárať do takej hĺbky, že kým k nej dôjde rádiový signál na komunikáciu, trvá to 7 sekúnd. Pre porovnanie, posielanie správ počas misií Apollo trvalo 2,5 až 2,7 sekundy.

Pozrite si, kam sa výprava Five Deeps dostane.