On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

Všetko o zatmení Mesiaca: Prečo je krvavé? Prečo trvá tak dlho? Musím ho pozorovať cez disketu?

Zem rotuje okolo Slnka, Mesiac sa točí okolo Zeme a spolu s ňou aj okolo Slnka. Párkrát za rok sa stane, že sa Zem ocitne presne medzi Slnkom a Mesiacom. Nech sa páči, úplné zatmenie Mesiaca je na svete. Ak vám to ako vysvetlenie piatkového divadla stačí, je čas prestať čítať. Ak nie, pozrite sa na to, čo sa vlastne v medzi touto vesmírnou trojicou udeje.

Zdroj: NASA
Zatmenie Mesiaca bude viditeľné takmer na celej planéte.

Najdôležitejšia informácia prvá: Na Slovensku začnite sledovať plné zatmenie v piatok o 21:30, pozerajte sa na juhozápad. Skončí sa o 23:13.
Celkové zatmenie Mesiaca bude tento piatok trvať 1 hodinu a 43 minút. Bude to najdlhšia udalosť svojho druhu v 21. storočí.

V piatok večer sa rovnaký čas stretnú vhodné podmienky. Slnko, Zem a Mesiac budú v správnom, lineárnom usporiadaní a Mesiac bude zároveň vo fáze splnu. Vďaka tomu môže dôjsť k úplnému zatmeniu. Pri iných fázach nášho prirodzeného satelitu alebo pri nedokonalom zarovnaní vesmírnych telies dochádza len ku čiastočnému zatmeniu.

Keďže v piatok bude Mesiac prechádzať stredom zemského tieňa a zároveň bude vo svojej najväčšej vzdialenosti od Zeme (apogee), čas strávený v zatmení sa predlžuje, bude takmer najdlhšie ako je možné – teda 103 minút. Teoretické maximum pre úplné lunárne zatmenie je ešte o štyri minúty dlhšie.

103 minút
bude trvať zatmenie Mesiaca

Prečo je Mesiac krvavý?

Hoci sa červená farba Mesiaca v niektorých kultúrach spájala s hrozbou krvácania.

Pochopiteľne, je to pre jeho farbu. Na krátku chvíľu počas zatmenia sa farba nášho satelitu mení na červenú. Keď svetlo zo Slnka prechádza okolo Zeme, skôr než okolo nej preletí a dopadne na Mesiac, prechádza našou atmosférou. Jej plyny – najmä dusík a kyslík – v svetle rozptýlia modrú (kratšiu) vlnovú dĺžku a svetlo, ktoré pokračuje na svojej ceste k Mesiacu je tak výrazne červenšie. Zároveň je to dôvod, prečo vidíme oblohu modrú.

Zatmenie Mesiaca  však nie je na pohľad také dramatické ako zatmenie Slnka. Keď sa Mesiac ocitne presne medzi Zemou a Slnkom, viditeľný je len dramatický ohnivý kruh atmosféry hviezdy. Keď však tieň Zeme zakryje Mesiac, svetlo zo Slnka sa k nemu aj tak dostane a keďže Mesiac sám nie je zdrojom svetla, žiadne ohnivé kruhy sa nekonajú.

Svetlo, ktoré vidíme z Mesiaca, je len odrazené, čo zároveň znamená, že sa na zatmenie nemusíte pozerať cez žiadne ochranné okuliare ani zháňať a rozoberať staré diskety. Bohužiaľ.

Démoni a miláčikovia

Netradičná farba Mesiaca sa v minulosti spájala s mnohými mýtmi. Inkovia verili, že Mesiac občas sčervenie ako pripomienka hrozivého útoku jaguára. Ten kedysi napadol Mesiac a pokúsil sa ho zožrať.

Inkovia sa obávali, že po útoku na Mesiac príde na rad Zem a oni. V Mezopotámii zas na Mesiac útočilo sedem démonov a ľudia im počas zatmenia „podhodili“ falošného kráľa, aby toho svojho uchránili pred útokom. Veselší koniec mal napríklad kmeň Hupu, pôvodní obyvatelia severnej Kalifornie. Tí verili, že Mesiac má 20 žien a veľa „domácich“ miláčikov ako hadov a pumy. Ak im nedal dostatok jedla, napadli ho a vtedy krvácal. Zatmenie sa skončilo vtedy, keď sa vrátili jeho manželky, krv pozbierali a zachránili ho. Ľudia z kmeňa Hupu tak spievali a modlili sa, aby mu pomohli vrátiť zdravie.

 

Kde môžete Mesiac sledovať?

Zatmenie bude viditeľné takmer pre celý svet, avšak v rôznych stupňoch intenzity. Výnimkou je severná a stredná Amerika, tá si divadlo bude musieť užiť len na fotkách a vo videách. Ak nestihnete udalosť sledovať a nebudú vám stačiť fotky, videá, live streamy ani appky, ktoré budú zatmenie monitorovať, ďalší takýto lunárny počin nastane 20.1.2019, ten ale bude trvať kratšie.

Keď Mesiac hrá všetkými farbami

Okrem krvavého – červeného – Mesiaca, naberá vesmírne teleso počas roka mnoho iných farieb. Tu je dôvod.

Modrý
Pomenovanie Modrý mesiac vlastne nemá nič spoločné s farbou. Fenomén nastáva vtedy, keď sa počas jedného kalendárneho mesiaca vyskytne druhý Spln, čo je však pomerne zriedkavé. Pomenovanie je podľa odborníkov staré vyše 400 rokov a jeho prvotný význam bol spájaný skôr s niečím absurdným a neočakávaným.

Ružový
Ružový Mesiac v skutočnosti zažijeme len v apríli. A nebude ružový. Ide o spln v štvrtom mesiaci roka a jeho pomenovanie pochádza z publikácie Old Farmer’s Almanac. Farba je odvodená od farby kvetov Flox, ktoré v apríli kvitnú.

Žltý a oranžový
Tieto farby naberá Mesiac najmä v závislosti na našom uhle pohľadu. Ak máme Mesiac priamo nad hlavou, svetlo zo Slnka, ktoré sa z jeho povrchu odráža a putuje cez atmosféru až k nám, má relatívne krátku cestu. Do očí sa nám tak dostane viac farieb spektra a výsledok sa blíži k bielej. Ak ale vidíme Mesiac na horizonte, odrazené svetlo má cez atmosféru dlhšiu cestu a plyny tak stihnú farby s menšou vlnovou dĺžkou rozptýliť. Farby s väčšou vlnovou dĺžkou ako červená, oranžová a žltá sa však dostanú ďalej, až do našich očí.

Čo nás ešte toto leto čaká:

11. 8. Čiastočné zatmenie Slnka – Lunárne zatmenie sa udeje vždy približne dva týždne pred alebo po zatmení Slnka. V auguste tak Mesiac čiastočne zakryje Slnko. Viditeľný bude (len cez ochranné okuliare alebo v odraze) prevažne na severe Ruska, severe a východe Ázie, úplnom severe Európy a Kanady a v Grónsku.

12. a 13. 8. Perzeidy – Populárny meteorický roj prináša na letnú nočnú oblohu priemerne 60 meteorov za hodinu. Meteory produkované kométou Swift-Tuttle budú smerovať od súhvezdia Perzeus – preto ten názov – ale viditeľné budú na celej oblohe.