McCain podľahol rakovine mozgu v sobotu večer na svojom ranči v Arizone. Populárny republikánsky senátor mal počas svojho života iba jedného zamestnávateľa – Spojené štáty americké. Potomok kapitána, ktorý pôsobil v armáde Georgea Washingtona, si podobne ako jeho predkovia vybral kariéru v armáde.
McCainovi diagnostikovali glioblastóm pred rokom v lete. S chorobou bojoval rok, ale v piatok rodina oznámila, že sa rozhodol ukončiť svoju liečbu. O dva dni neskôr prišla smutná správa.
„Keď odídem, chcem…chcem obrad v Námornej akadémii. A chcem iba, aby sa pár ľudí postavilo a aby povedali: „Tento chlapík slúžil svojej krajine,“ povedal ťažko chorý McCain v relácii 60 Minút stanice CBS. McCain si neželal, aby na jeho pohrebe vystúpil s prejavom prezident Donald Trump. Ten zrejme na obrade nebude vôbec a zastúpi ho viceprezident Mike Pence. S prejavom vystúpia bývalí prezidenti Barack Obama a George W. Bush.
„John McCain jednoznačne patril k najväčším velikánom povojnovej americkej politiky. To sa pritom dá povedať iba o máloktorom politikovi v USA pomimo prezidentov. Spomedzi zákonodarcov je to ešte vzácnejšie – podobnú pečať zanechal ešte Ted Kennedy. Bol stelesnením amerických hodnôt čestnosti a integrity. Vždy konal podľa svojich zásad a presvedčenia, a hoci bol republikán – vďaka tejto jemu vlastnej nezávislosti – dokázal nájsť spojencov alebo byť sám spojencom demokratov,“ hovorí pre VOT.sk bývalý novinár, ktorý sa dlhodobo zaoberá americkou politikou Branislav Ondrášik.

Šťastný bojovník
Výnimočnosť McCaina uznávali nielen jeho politickí súputníci ale i oponenti. To čím vyčnieval popísali vo svojom rozlúčkovom komentári aj editori denníka New York Times.
„Pri Johnovi McCainovi ste si nikdy nemohli byť úplne istí. To bola jedna z vecí, ktoré ho robili takým zaujímavým a tiež doháňala k zúfalstvu ľudí, ktorí si vážia predovšetkým ideologickú konzistentnosť. Päť rokov mučenia v severovietnamskom väzení mu však dali jasnú predstavu o tom, kým je a schopnosť myslieť sám za seba a vypnúť partizánske hlasy. Mal svoje princípy a mal svoje chyby. Svoje princípy niekedy zradil napríklad v prezidentskej kampani v roku 2008. Dokázal vás prekvapiť. Pán McCain bol šarmantný a nedokonalý muž, ktorý sa riadil svojim kódexom cti a bol si vedomý, keď ho porušil. Senátu, kde je spojenie „šťastný bojovník“ oxymoronom, bude chýbať.“
Vojnový hrdina
Práve kariéra v armáde McCaina preslávila. Jeho otec a starý otec to v armáde dotiahli na admirálov. McCain bol ako vojnový pilot nasadený do Vietnamu. V októbri 1967 ho zostrelili a viac ako 5 rokov strávil vo väzení, kde ho jeho väznitelia aj mučili. Kvôli zlomeninám, ktoré utrpel pri zostrelení svojho lietadla, zlej starostlivosti a mučeniu utrpel trvalé poškodenie rúk, ktoré od svojho zajatia nedokázal zdvihnúť nad ramená.
McCain mal ako syn a vnuk amerických admirálov ponuku od svojich väzniteľov na výmenu domov. Odmietol však opustiť vietnamské väzenie skôr ako obyčajní vojaci, ktorí boli zajatí pred ním. Zo zajatia sa tak dostal až po podpísaní mierovej zmluvy v Paríži.
Úspešný senátor a neúspešný kandidát
Hrdinstvo, ktoré prejavil počas vojny vo Vietname, mu pomohlo aj v politike. Po prepustení z vietnamského väzenia pokračoval vo vojenskej kariére až do roku 1981. O dva roky neskôr úspešne kandidoval do Snemovne reprezentantov. V roku 1987 úspešne kandidoval za senátora za štát Arizona. Svoju funkciu vo voľbách obhájil šesťkrát.
McCain si najmä počas 90-tych rokov minulého storočia vyslúžil povesť nezávislého politika, ktorý sa nebojí postaviť ani proti vlastnej strane, ak je to v súlade s jeho presvedčením.
Iba rok po tom, čo sa stal senátorom, McCaina ako jedného z možných kandidátov na viceprezidenta zvažoval vtedajší prezidentský kandidát George H. W. Bush. Ten si však napokon McCaina nevybral.
Arizonský senátor o Biely dom zabojoval dvakrát. V roku 2000 neuspel v republikánskych primárkach, keď prehral s neskorším prezidentom Georgeom Bushom.
Situácia sa zmenila o osem rokov neskôr. Aj napriek slabému štartu v republikánskych primárkach McCain svojou húževnatosťou presvedčil republikánskych voličov a politikov, aby ho poslali do súboja s Barackom Obamom. McCain voľby prehral, ale získal si uznanie za to, že odmietol podpásovo útočiť na svojho protikandidáta.
Legendárnou sa stala jeho odpoveď voličke Gayle Quinnovej, ktorá povedala, že nemôže veriť Obamovi, pretože je Arab. McCain si vzal mikrofón a uviedol veci na pravú mieru: „Nie, madam. Je to decentný, rodinne založený muž a občan. Iba sa nezhodneme na niektorých zásadných otázkach, ale o tom je kampaň. Nie je Arab.“
Uznanie si McCain vyslúžil aj za to, ako uznal svoju prehru v prezidentských voľbách a pogratuloval k zvoleniu Barackovi Obamovi. Jeho prejav všetci označili za zjednocujúci. „Americký ľud prehovoril a prehovoril jasne. Pred malou chvíľou som mal tú česť pogratulovať senátorovi Barackovi Obamovi k zvoleniu za prezidenta USA. Toto sú historické voľby a ja si uvedomujem, aký špecifický význam majú pre afro-americkú komunitu,“ povedal McCain v roku 2008.
„Jeho prvá kandidatúra v roku 2000 bola zaujímavá aj z toho hľadiska, že jeho kampaň bola proti establišmentu. Ten reprezentoval George W. Bush. Víťazstvo Donalda Trumpa ho potom paradoxne posunulo do roviny tradičného politika – aspoň teda z hľadiska absolútneho rešpektovania politických a demokratických hodnôt. Keby v roku 2000 primárky vyhral, určite by mal vysokú šancu vyhrať proti demokratovi. Predpokladám, že ako republikánsky kandidát vyššiu ako o osem rokov. Republikán Bush bol na konci funkčného obdobia veľmi nepopulárny, americká ekonomika v kolapse a k tomu historická kandidatúra Baracka Obamu. Navyše si nezávislý, striedmy a zásadový imidž poškodil aj viceprezidentskou kandidátkou Sarah Palinovou. Určite bol vtedy pre republikánov kandidátom s najväčšími šancami, ale prekážky, ktoré nesúviseli väčšinou s ním, boli príliš vysoké,“ hodnotí prezidentskú kandidatúru McCaina Ondrášik.
McCain proti Trumpovi
Hoci si McCain bez problémov mohol užívať pokojnú politickú starobu, nebolo to tak. Jeho posledné mesiace vo Washingtone boli poznačené hádkami s prezidentom Donaldom Trumpom. Ten sa o McCainovi nelichotivo vyslovoval ako o nie skutočnom vojnovom hrdinovi. Podľa Trumpa boli väčšími hrdinami tí vojaci, ktorí sa nenechali chytiť a zajať. McCain Trumpa tvrdo kritizoval za jeho výber šéfa CIA. Vrchol však pršiel, keď McCain hlasoval s Demokratmi a svojím hlasom zachránil Obamovu reformu zdravotnej starostlivosti tzv. Obamacare.
McCain šokoval vedenie vlastnej strany, ale na svoju obhajobu povedal to, že rovnako ako odmietal prijatie Obamacare iba hlasmi demokratov, tak rovnako odmieta jej zrušenie iba hlasmi republikánov. Politici by sa podľa neho mali vrátiť k vyjednávaniu a dialógu. Trump si McCaina tvrdo podával na svojom Twitteri. Senátor zareagoval pre neho typickým spôsobom: „Vo svojom živote som mal už aj tvrdších súperov.“
„Som presvedčený, že McCain nerobil veci pre politický zisk, ale z princípu a jednoducho vtedajší návrh republikánov vnímal ako príliš zlý. Nešlo totiž iba o zrušenie Obamacare, ale hlavne čím sa mala nahradiť. Potvrdil iba svoju nezávislú povahu, ktorá sa tiahla celou jeho politickou kariérou,“ dodáva Ondrášik.
Reakcie na úmrtie
Cindy McCainová, manželka : „Moje srdce je zlomené. Mala som to šťastie, že som za 38 rokov prežila dobrodružstvo lásky s týmto úžasným mužom. Odišiel tak, ako žil – za vlastných podmienok, obklopený ľuďmi, ktorých miloval a na mieste, ktoré miloval.“
My heart is broken. I am so lucky to have lived the adventure of loving this incredible man for 38 years. He passed the way he lived, on his own terms, surrounded by the people he loved, in the the place he loved best.
— Cindy McCain (@cindymccain) August 26, 2018
Meghan McCainová, dcéra: „Môj otec je preč a chýba mi tak, ako len môže chýbať milujúcej dcére. Pri tejto strate a smútku ma upokojuje jedna vec. John McCain, hrdina republiky a svojho malého dievčatka sa dnes prebudí do niečoho krajšieho, ako je čokoľvek na tejto Zemi. Budem ťa milovať navždy, môj milovaný otec.“
Barack Obama, bývalý prezident: „John McCain a ja sme patrili k rozličným generáciám, pochádzali sme z rozdielnych prostredí a súperili sme na najvyšších úrovniach politiky. Pri všetkých našich rozdieloch sme zdieľali vermosť niečomu väčšiemu – ideálom, za ktoré generácie Američanov a imigrantov bojovali, pochodovali a obetovali sa.“
Donald Trump, americký prezident: „Moje najhlbšie sympatie a rešpekt sú s rodinou senátora Johna McCaina. Naše srdcia a modlitby sú s vami!“
My deepest sympathies and respect go out to the family of Senator John McCain. Our hearts and prayers are with you!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 26, 2018
Sarah Palinová, McCainova kandidátka na viceprezidentku: „Dnes sme prišli o americký originál. Senátor John McCain bol maverick a bojovník, ktorý sa nikdy nebál postaviť za svoje názory. John si nikdy nevybral jednoduchšiu cestu a cez utrpenie a sebaobetovanie inšpiroval ostatných, aby slúžili niečomu väčšiemu ako sebe.“
Today we lost an American original. Sen. John McCain was a maverick and a fighter, never afraid to stand for his beliefs. John never took the easy path in life – and through sacrifice and suffering he inspired others to serve something greater than self.
— Sarah Palin (@SarahPalinUSA) August 26, 2018
Joe Biden, bývalý viceprezident: „John McCain bol všeličím – hrdým absolventom Námornej akadémie, kolegom v Senáte a politickým súperom. Pre mňa však viac ako čímkoľvek iným bol John priateľom. Bude mi chýbať.
John McCain was many things – a proud graduate of the Naval Academy, a Senate colleague, a political opponent.
But, to me, more than anything, John was a friend. He will be missed dearly. pic.twitter.com/AS8YsMLw3d
— Joe Biden (@JoeBiden) August 26, 2018
Lindsey Graham, republikánsky senátor: „Amerika a Sloboda stratili jedného zo svojich najväčších šampiónov… a ja som stratil jedného z najdrahších priateľov a mentorov.“
America and Freedom have lost one of her greatest champions.
….And I’ve lost one of my dearest friends and mentor.
— Lindsey Graham (@LindseyGrahamSC) August 26, 2018
Bill Clinton, bývalý prezident: „John McCain veril, že každý občan má povinnosť urobiť niečo so slobodami, ktoré nám garantuje Ústava a cez jeho hrdinskú službu v námorníctve až po 35 rokov v Kongrese je zrejmé, že žil podľa svojho kréda.“
John McCain believed that every citizen has a responsibility to make something of the freedoms given by our Constitution, and from his heroic service in the Navy to his 35 years in Congress, he lived by his creed every day. https://t.co/946T7PnG53
— Bill Clinton (@BillClinton) August 26, 2018