On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

Japonská sonda sa blíži k cieľu. Chce objasniť pôvod života na Zemi

Japonská sonda Hayabusa2 sa po piatich rokoch dlhého putovania blíži k svojmu cieľu. Už o pár dní (pravdepodobne 27. júna) pristane na povrchu asteroidu Ryugu.


Umelcova predstava Hayabusa2. Zdroj: JAXA

Sondu čaká po pristátí ešte rok a pol práce, počas ktorej bude merať vlastnosti povrchu asteroidu a použije aj výbušninu na to, aby z vnútra „kameňa“ získala čerstvé vzorky. S tými sa, ak pôjde všetko podľa plánu, vráti na Zem v roku 2020.

Čítajte aj: 

Tisíce ton odpadu na obežnej dráhe uzamykajú Zem do klietky

O asteroide toho vieme len málo, zo Zeme totiž nie je dobre viditeľný ani kvalitnými teleskopmi. Až po priblížení sondy bolo zjavné, že jeho povrch je plný puklín a kráterov. O Ryugu je však známe, že obežnú dráhu má opačnú ako Zem a poznáme tiež jeho rozmery. Priemer asteroidu je 880 metrov.

Hayabusa2, sonda Japonského úradu pre výskum vesmíru JAXA, je, ako už prezrádza názov, druhou japonskou misiou, ktorá má za cieľ priniesť vzorky asteroidu. Prvá sonda – Hayabusa – doniesla na Zem úlomky vesmírneho telesa Itokawa v roku 2010.

Itokawa je asteroid typu S – čiže kamenný, Ryugu je však typ C – teda uhlíkový. Pri asteroidoch tohto typu mnohí vedci veria, že práve také mohli na Zem priniesť prvé základné stavebné jednotky života. „Skúmaním asteroidov typu C, ktoré sú bohaté na vodu a organické materiály, objasníme spojenie medzi stavebnými jednotkami života na Zemi a evolúciou jej oceánov a života v nich. A tak posunieme poznatky o solárnom systéme,“ uviedli predstavitelia JAXA.