On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

Venezuela sa topí v ropných problémoch. Chýbajú jej státisíce barelov denne

V priebehu posledných dvoch rokov spadla produkcia ropy vo Venezuele o závratných 60 percent. Pre štátnu rafinériu Petróleos de Venezuela (PDVSA) to znamená, že dokáže svojich odberateľov uspokojiť len 694-tisíc barelmi ropy denne (bpd), ktoré môže exportovať. A to aj napriek tomu, že má kontrakty na 1,5 milióna bpd.

Zdroj: PDVSA

Štátna rafinéria vo Venezuele sa ocitla na dne.

Sankcie uvalené na Venezuelu zo strany USA, nedostatok financií na prevádzku a potrebné diely, nedostatok pracovníkov, ktorí odchádzajú zo svojich domovov pre hyperinfláciu a ekonomickú recesiu, to sú dôvody, pre ktoré sa krajina a jej ropný biznis topia v problémoch.

Venezuela už varovala svojich odberateľov, že v júni nebude schopná zabezpečiť dohodnuté objemy dodávok. Prístav pri PDVSA je taký zahltený tankermi, ktoré čakajú na surovinu, že rafinéria požiadala svojich odberateľov, aby posielali po ropu lode, ktoré majú možnosť nakladať tovar z iného plavidla. Žiadosť sa však nestretla s nadšením, keďže taký spôsob nakladania si vyžaduje špeciálnu techniku a školený personál.

Podľa informácií Reuters, Venezuela dokonca zvažuje, že vyhlási „force majuere“, teda výnimočný stav, takzvaný zásah „vyššej moci“, aby sa vyhla následkom nesplnených kontraktov.

48 miliárd dolárov boli v roku 2016 tržby spoločnosti PDVSA, pričom ešte predchádzajúci rok boli na úrovni 72 miliárd. 

Situáciu s dodávkou suroviny na trh cez víkend riešil OPEC a spojenci kartelu na pravidelnom polročnom stretnutí vo Viedni. Mnohým producentom, vrátane Saudskej Arábie, hrá situácia do karát. Rátali s tým, že pre nedostatok suroviny z Venezuely a pre sankcie voči iránskemu čiernemu zlatu, sa kvóty dennej produkcie ropy, ktoré boli obmedzené v snahe vyhnať hore klesajúce ceny, navýšia.

V roku 2016 totiž OPEC spolu s Ruskom, Kazachstanom a Mexikom obmedzili dennú produkciu o 1,8 milióna bpd, čo postupne vyhnalo ceny z 28 dolárov za barel na 80 dolárov.

Cez víkend sa s kvótami hýbalo znova. Výsledkom stretnutia je navýšenie denného limitu pre ťažbu o milión barelov denne.

158,98 litra je jeden barel

Rozhodnutie pomôže najviac Saudskej Arábii a Rusku, keďže ide o krajiny, ktoré majú najväčšie množstvo nevyťaženej ropy pod zemou a sú zároveň jej najväčšími producentmi. (Len pre zaujímavosť – Saudi produkovali v roku 2016 viac ako desať miliónov barelov ropy denne.)

Cena ropy Brent pre augustové kontrakty je momentálne na hodnote 73,32 dolára za barel. Barel ropy WTI stojí 64,54 dolára za barel.